Jarné rozlietanie 19.4.2014

20.04.2014 19:17

Dňa 19.4.2014 sa na klubovom letisku prebehla prvá z tohtoročných plánovaných aktivít pod názvom Jarné rozlietanie.  Akcia mala pôvodne pozostávať z dvoch častí, nakoniec sa pristúpilo len k elektrovetroňom. Predpoveď už dlhšie dopredu avízovala silný vietor, takže sa predpokladala mala účasť pilotov, ba dokonca neletové počasie.  Ráno po príchode na letisko prázdno, na ploche bol len L. Tomík s easygliderom. Neskôr sa objavili Dudášovci a L. Sládek, P. Gábriš s hexacopterou, J. Barčík s jeho autom na spalovací motor. Zúčasnil sa aj J. Šilár , ďalej Miloš Konečný, ktorý sa počas dňa ujal varenia skvelej držkovej:-). V priebehu dňa sa ukázal ešte R. Závodský či K. Hollý, K. Fischer či P.Kutej so synom a manželkou, M. Ivanič, A. Jurčík a S. Švandtnerová. Ale teraz späť k súťaži. Hneď ráno prišiel aj náčelník Karol, ktorého prvá činnosť bola zmeranie rýchlosti vetra. Fúkal relatívne silný, konštatný  asi  6 m/s, v nárazoch do 9 m/s, takže predpoveď sa vcelku naplnila. Po krátom brífingu sa teda rozmiestnili štyri pristávacie body. Naplánovali sa štyri kolá, prvé na asi 11 hodinu, pričom každý pilot si mohol odlietať svoje v ľubovolnom čase. Po príprave modelov sa teda pristúpilo k odštartovaniu prvých letov. Lietanie otvoril Karol, ktorý so svojím renovovaným Štorkom podával pekné výkony. Otestoval vzduch, ktorý bol v daných podmienkach divoký a tak sa letový čas pohyboval asi okolo 3 minút. Dôležitú úlohu pri meraní zohral pán Matocha, ktorý usilovne všetkým pomeral vzdialenosti pristátia. Karol mal však smolu a po prvom pristátií prestalo fungovať servo kridieliek a tak bola na rade oprava. Pre Karola to bol dočasný koniec súťažných kôl.

Ďalší v poradí bol L. Sládek, ktorý odlietal ihneď po sebe dve kolá. Letové časy v skoro beztermickom počasí okolo 3 až 4 minút. Ďalším súťažiacim bol Ľubko Tomík, ktorý ak si dobre pamatám zalietal všetky kolá v krátkom časovom intervale. Po ňom sa už zapojil aj P. Gábriš, ktorý odlietal asi 2 kolá naraz. Po skompletovaní svojho súťažného brusa vyletel Matúš Dudáš a postupne odlietal dve súťažné kolá s najlepším letovým časom asi 6 minút.

V priebehu dňa nezáhaľalo ani Jožkove auto a väčšina zúčastnených si zajazdilo slalom medzi kužele.

Po Karolovej oprave serva krídielka sa odpálilo pre vačšinu pilotov posledné súťažné kolo. Najzaújimavejšie bolo sledovať let Matúša Dudáša, ktorý sa snažil v ťažkých podmienkach vybojovať výsledky, avšak pri nízkom lete v okolí stromov jeho model skončil v korune stromu a pre Matúša lietanie skončilo a celkovo odlietal vlastne len dve úplné kolá. Ostatným sa podarilo úspešne pristáť.

Po dolietaní kôl nastala druhá časť dňa, keď bolo potrebné zavolať HZZ z Dubnice, aby sa zaistil bezpečný transport modelu zo stromu a zem. Práve toto bolo na určitý čas stredobodom pozornosti celej akcie. Šikovným hasičom ďakujeme, model sa podarilo zachrániť a jeho poškodenie hlavne na nových krídlach bolo minimálne.

V popoludnajších hodinách vietor ešte zosilnenel a tak sa čo najrýchlejšie prikročilo k spracovaniu výsledkov a vyhodnoteniu. Na stupienku víťazov sa ocitli na treťom mieste L. Tomík, na druhom mieste Karol Ťupek a víťazom sa stal L. Sládek. Tu je dôležité poznamenať, že piloti sú naozaj schopný zalietať aj v pre iných neletových podmienkach a svoje modely výborne ovládajú.

Stáva sa už akosi pravidelne, že počas prvých jarných akcií fúka silný vietor, takže dúfam, že do budúcna nám konečne pôjde karta a bude sa lietať vo výbornom počasí. Dobudúcna zostáva len dúfať, že sa nám podarí zorganizovať podobnú akciu vo väčšom klubovom obsadení.

Chcem sa osobne poďakovať všetkým zúčastneným, pilotom, pomocníkom, časomeračom a spoluorganizátorom. Samozrejme veľké ďakujeme patrí HZZ Dubnica na Váhom.

V nasledujúcom linku nájdete fotky od L. Tomíka.(na stiahnutie)

www.uschovna.cz/sk/zasilka/QIEBL8VLTUB99HLY-B7C

a od P. Gábriša

plus.google.com/photos/...

Marek

[l]

                                                                       

Späť

Kontakt

Raketomodelársky klub Dubnica nad Váhom
Partizánska 151/3
Dubnica nad Váhom
018 41

Správa webu
Ing. Tomáš Jankech
 
Ing. Marek Kováč

Príďte si s nami polietať...

Všetky práva vyhradené © 2015-2018 Raketomodelársky klub Dubnica nad Váhom