INTERNATIONAL DRONE RACE FAI F3U – 25.6.2016
12.07.2016 19:10
Keď tento rok v prvých januárových dňoch medzinárodná letecká organizácia FAI schválila dočasné pravidlá pre novú kategóriu F3U, drony riadené pomocou FPV a vypísala celosvetový seriál súťaží v tejto kategórií, poslal náš klub prihlášku do Švajčiarska na organizovanie súťaže. Iniciatívu prevzala inžinierska dvojica členov klubu - Jurko Dudáš a Ľubko Sládek, Jurko vo funkcií riaditeľa súťaže a Ľubko si dobrovoľne naložil na svoje plecia technické zabezpečenie.
Stručne o modeloch a pravidlách. Modely sú navrhnuté pre túto kategóriu so štyrmi rotormi. Rám dronu je z uhlíkového laminátu a sú na ňom upevnené všetky ostatné časti, LiPol akumulátory, riadiaca jednotka, regulátory, elektromotory s vrtuľkami, prijímač, kamera s vysielačom obrazu. Súťažiaci neriadi model jeho priamym sledovaním, ale na očiach má špeciálne okuliare, do ktorých sa mu prenáša obraz snímaný kamerou, tzv. systém FPV (First Person View).
Súťažiaci, letia naraz štyria, musí modelom preletieť dráhou, ohraničenú malými farebnými značkami (kužeľmi), na rohoch s tyčami (s reklamou) a podletieť bránkami. Rozhodujúci je celkový čas šiestych okruhov.
Pôvodne sme súťaž plánovali organizovať Dubnici nad Váhom na našej tréningovej ploche. Technické zabezpečenie je pre takúto súťaž náročné, či už po stránke techniky, alebo finančného zabezpečenia. Nakoľko firma UAVONIC, ktorej obidvaja sú zamestnancami, sa okrem iného profesionálne zaoberá aplikáciou dronov v priemysle, sa rozhodla kladne túto prvú medzinárodnú súťaž na Slovensku výraznou mierou podporiť technikou,finančne, personálne i získaním sponzorov. Z tohto dôvodu sa rozhodlo miesto konania súťaže presunúť na letisko Dubová pri Modre.
Čas od zaradenia súťaže do medzinárodného kalendára FAI po termín konania súťaže rýchlo ubiehal. Bezpečnostné pravidlá platné pre takéto súťaže z pohľadu bezpečnosti súťažiacich a divákov sú nekompromisné, všetky osoby musia byť od letiacich modelov oddelené ochrannou sieťou. Takže bolo potrebné vyriešiť mobilnú konštrukciu na pripevnenie siete 3m vysokej a 40m dlhej. Prvý výrazný krok urobil člen klubu Miško Žitňan, ktorý zabezpečil oceľové tenkostenné rúry. Na ích „zušľachtení“ pre našu potrebu sa podieľali bratia Kováčovci, Adam Jurčík, Ďuri Dudáš, Jožko Boko, Rasťo Darovník, Janko Rohatsek, Jurko Šilar a ja s mojim synom Jurkom. Všetko sme stihli tak, že dva dni pred súťažou mohla prísť dodávka s posádkou a odviesť ich do Dubovej vrátane stupňa pre víťazov a ďaľšieho pomocného materiálu. Cestou do Dubovej sa ešte zastavili na letisku v Boleráze-Klčovanoch pre stoly s lavicami, vlajkami účastníkov súťaže a zelenými prístreškami, ktoré nám nezištne požičal náš priateľ Ferko Bachratý z Trnavy.
piatok 24.6.2016 skoro ráno z Dubnice nad Váhom odišli Jurko Šilar, Jožko Barčík a ja, aby sme postavili ochrannú sieť. Po príchode Ľubka sme začali s prácou. V krátkosti: zavŕtať 14ks zemných skrutiek, zasunúť do nich rúry natreté žiariacou farbou, aby sa súťažiaci ľahšie orientovali, zarovnať ich stranove do lajny, zatĺcť kotevné kolíky, rúry ukotviť lankami, natiahnuť trojicu laniek na upevnenie siete a binderkami ju upevniť.
takto to vyzeralo pred natiahnutím siete,
a takto po jej upevnení.
Potom sme postavili a ukotvili tri prístrešky, ktoré slúžili pre rozhodcov, výpočtové stredisko a pripravujúcich sa pretekárov na štart.
Po ich postavení nastúpil Ľubko a inštaloval potrebné zariadenie pre príjem obrazového signálu.
Na pravé poľudnie bolo všetko pripravené tak, že prví súťažiaci mohli začať s tréningovými letmi, ktoré trvali do večera. Takto touto štartovno – cieľovou bránkou cez „búchačov“ nikto nepreletí.
Súťaž F3U sme na živo videli prvý krát. Prekvapila nás letová rýchlosť dronov a to, ako tí najlepší piloti bravúrne svoje modely ovládajú. Tí, ktorí začínajú, resp. menej trénujú často svoj let ukončia predčasne buď nárazom do bránky alebo do zeme. Nádoba určená na zlomené vrtuľky sa intenzívne plnila.
V sobotu pred poľudním po zahájení súťaže nasledovali kvalifikačné lety, ktoré rozhodli o tom kto s kým poletí súťažné lety, z ktorých vždy prví dvaja postúpili ďalej.
Let každého súťažiaceho na malej obrazovke sledoval rozhohca – k trom staviteľom ochrannej siete z predchádzajúceho dňa sa pridal Matúš Dudáš. Po mierne rozpačitom začiatku súťaže z dôvodu plynulosti súťaže sa úlohy riadiaceho lietania ujal skúsený Ďuri Dudáš. Tým súťaž začala odsýpať. Súťažiaci boli zo šiestich štátov. Zvíťazil Jan Mittner CZ, druhý bol
Vincent Delcommene B a na treťom mieste sa umiestnil Peter Mayer SK.
Za úspešnú premieru súťaže ďakujem všetkým vyššie menovaným a predovšetkým firme UAVONIC a jej zamestnancom, ktorí sa na príprave a realizácií súťaže podieľali.
[l] Ťupko, 9.7.2016
Foto: J.Šilar