Žilina, seriál Majstrovstiev Slovenska, kategória: F5J a F5J400-Alti, 22.-23.6.2013

02.07.2013 11:12

Tak takýmto zázrakom rád verím ! Najhoršie predpovede počasia sa nakoniec nenaplnili a v nedeľu sa v Hôrkach dokonca po dlhej dobe ukázal aj Karol Ťupek. Aj toto boli svetlé momenty súťažného víkendu v Žiline.

Na tretiu seriálovú súťaž si prišlo polietať v sobotu 26 a v nedeľu 25 pilotov. Zdalo, že to bude jednoduchá súťaž, lebo Juraj Adámek sa tam nechystal. No opak bol pravdou. Štartové pole a poradie sa slušne miešalo.

V porovnaní s predchádzajúcimi súťažami, v Žiline bolo pomerne veľa poškodených alebo zničených modelov. Dúfame, že takejto smoly bude na ďalších súťažiach už iba menej! Počas celého víkend nám okrem modelov nad hlavou poletovali aj skutočné lietadlá z leteckého dňa na neďalekom letisku v Dolnom Hričove.

Lietanie v Hôrkach je do značnej miery formované charakterom okolia štartovacej plochy. Kopce.  Tie výrazne ovplyvňujú štýl lietania. Takmer na každý smer vetra existuje vhodne orientovaný svah, ktorého možnosti je častokrát  potrebné využiť na naletenie plných 10 minút.

V sobotu ráno nás privítalo krásne letné počasie, ktoré umožnilo lietať z malých výšok. Ak sa nemýlim, tak najmenšie FAI výšky boli zaznamenané práve v tejto časti dňa. Práve vtedy fúkalo na toto miesto dosť nezvyčajne. Rovno dole údolím smerom na Lietavskú Lúčku, takže vplyv svahového prúdenia nebol výrazný. Počas dňa sa počasie postupne zhoršovalo a oblačnosti pribúdalo, až kým v poslednom kole na nás nespadlo zopár kvapiek a silná búrka prešla od nás na vzdialenosť niekoľkých kilometrov. Základné kolá sa mi po niekoľkých napínavých súbojoch v malých výškach podarilo vyhrať, takže cenné body poputujú do rebríčka MSR.

Pred finálovými kolami sa opäť vyčasilo a fúkal mierny vietor rovno na kopec.

V prvom finále som už počas motorového letu blízko štartu v malej výške (cca 30-40m) zacítil termiku. Motor som hneď vypol, no nebola dostatočne silná iba na udžiavanie jednakej výšky, tak som iba pokračoval v krúžení a nechal sa unášať s nádejou, že zosilnie. O 2-3 minúty som sa ocitol v rovnako malej výške nad hranou svahu smerom na juh. Začal som teda letieť naspäť k sebe do doliny. Výska by sa oproti kopcu takto znásobila a pravdepodobne by som našiel nejakú tu termiku. Je pravda, že to bolo bolo dosť ďaleko a tesne nad terénom. Keď som prestal nad vrcholom kopca krúžiť a začal som letieť rovno na seba, tak model zrazu zmizol. Po dlhšej prechádzke som ho našiel ležať 15m za hranou tohto svahu. Stačilo by 15 metrov a hranu by som preletel a bol by som opäť v tom údolí, kde som let začal. Bez vizuálnej kontroly som pristál do stúpajúceho svahu, ktorý bol zhodou okolností vykosený dohola, takže pád nebol ničím tlmený. Na Storku sa takto zlomil trup, no nie fatálne. Prasklina je už opravená a model opäť funguje k plnej spokojnosti.

Výhodú domáceho prostredia naplno využil Bohuš Majerčík, ktorý v dvoch ladných letoch po sebe ako z kopiráku dokázal vo finále zvíťaziť.

Ostáva poďakovať jadru žilinských elektroletcov za zorganizovanie tejto súťaže. Vidíme sa opäť o rok !

Musím pochváliť Matúša Dudáša, ktorý si po základných kolých vylietal pekné 4. a po finále 8. miesto. Z našich klubistov sa umiestnil na 12. mieste Palko Lišhák. Marko zaujal po základných kolách prvé a po turistickom finále poslednú finálovú deviatu pozíciu. V nedeľu sa na rovnakom mieste lietala naša národná kategória F5J400-Alti, v ktorej sa na 15. mieste umiestnil Palo Gabriš,  a 17. bol Matúš Dudáš.